30. 05. 2024

Směrnice CS3D a náležitá péče v oblasti životního prostředí a lidských práv


Dne 24. dubna 2024 byla formálně schválena směrnice Corporate Sustainability Due Diligence Directive neboli směrnice o náležité péči podniků EU (dále jen „Směrnice“). Jedná se o další krok k naplnění komplexní udržitelné strategie EU, která se v nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2021/1119 právně zavázala stát se do roku 2050 klimaticky neutrální a do roku 2030 snížit emise alespoň o 55 %. Členské státy budou mít na implementaci Směrnice do lokálních legislativ 2 roky od zveřejnění v Úředním věstníku EU.

V nefinančním výkaznictví se tak setkáváme s další směrnicí, které se zkráceně říká CS3D (jinak také CSDD a CSDDD).Tato Směrnice upravuje pravidla pro náležitou péči podniku – tzv. due diligence – v rámci vlastních operací, hodnotového řetězce a vztahů přímých a nepřímých vznikající z těchto operací se zaměřením především na textilní průmysl, zemědělství, těžbu a výrobu. Jedná se o první regulaci vyžadující od společností povinných zveřejnění dekarbonizačního plánu v souladu se strategií globálního oteplování o 1,5 °C Mezivládního panelu pro změnu klimatu IPCC.

Principy vládnoucí směrnici CS3D jsou podobné jako u dalších směrnic EU vztahujících se k udržitelnosti, a to:

  • začlenit náležitou péči do firemních politik;
  • identifikovat a posoudit skutečné nebo potenciální nepříznivé dopady na lidská práva a životní prostředí a předcházet nebo zmírňovat potenciální dopady;
  • ukončit nebo minimalizovat skutečné dopady;
  • zavést a udržovat postup pro vyřizování stížností;
  • sledovat účinnost politiky a opatření náležité péče;
  • veřejně komunikovat svou náležitou péči;
  • a bojovat s klimatickou změnou (přijmout a implementovat plán přechodu v souladu s cíli Pařížské dohody z roku 2015, to znamená stanovit přesné způsoby řešení změny klimatu a udržení globálního oteplování do 1,5 °C).

Nová pravidla (s výjimkou komunikačních povinností) se budou postupně vztahovat na společnosti z EU (a společnosti ze zemí mimo EU, které dosahují stejných prahových hodnot obratu v EU):

                         

- povinnost výkaznictví CS3D nastane, pokud účetní jednotka či skupina přesáhnou kritéria CS3D ve dvou po sobě jdoucích účetních období

 

Podle Komise EU má CS3D být přínosem jak pro občany (např. lepší ochrana lidských a pracovních práv, zdravé životní prostředí, zvýšená důvěra v ekonomiku, více transparentní volba mezi produkty a službami, lepší dostupnost spravedlivosti), tak pro společnosti (harmonizovaný právní rámec v EU vytvářející právní jistotu a rovné podmínky, lepší důvěra ze strany zákazníka, zlepšení povědomí o dopadech společnosti na životní podmínky, zvýšení atraktivity pro investory a i případné zaměstnance, lepší risk management). V neposlední řadě má být Směrnice také přínosná pro rozvojové země (lepší ochrana životního prostředí a lidských práv, navýšení povědomí stakeholderů ohledně klíčových oblastí udržitelnosti, investice do udržitelnosti, zlepšení životních podmínek). Soulad s CS3D by se mohl stát dalším certifikačním nástrojem pro úvěry a zakázky.

Vymáhání CS3D bude probíhat na dvou úrovních (EU):

  1. na úrovni administrativního dozoru: členské státy stanoví autoritu, která bude dohlížet na pravidla a vymáhat je, mimo jiné prostřednictvím soudních příkazů a účinných, přiměřených a odrazujících sankcí (zejména pokut). Na evropské úrovni Komise zřídí Evropskou síť orgánů dohledu a v neposlední řadě také EU stanoví European Network of Supervisory Authorities, která bude kontrolovat dodržování podmínek a uvalovat vhodné sankce;
  2. na občanské úrovni se jedná především o stakeholdery, kteří musí od členských států dostat kompenzaci za poškození vzniklé porušením těchto podmínek (například neziskové organizace budou moct společnosti žalovat za nedodržování závazků v oblasti ESG).

Dne 23. února 2022 přijala Komise návrh směrnice CS3D, na kterém následně dva roky pracovala. Ačkoliv byla nyní navrhovaná verze Směrnice finálně schválena, CS3D zažila hned několik zvratů, a to z překvapujících řad Evropské unie. Progresivní a „prozelené“ Německo totiž návrh v Bruselu nejprve vetovalo a bylo nejasné, zda vůbec projde. Z důvodu nadbytečné administrativní zátěže a příliš velkého množství zasažených společností se ke kritice z Německa připojila i Itálie. V Německu by navíc měla CS3D nahradit podobnou existující legislativu German Supply Chain Act. K tomu i samotná předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen návrh kritizovala, kvůli zbytečně velkému množství uplatňovaných regulací na malé a střední podniky. Nároky CS3D se snížily – byla navýšena lhůta pro implementaci a snížen rozsah směrnice – a posledním hlasováním návrh již prošel. Aktuálně schválená verze nyní zahrnuje zhruba polovinu společností, co měla původně. Po evropských volbách v červnu 2024 ještě hrozí, že by mohla být nově zvolenými zastupiteli změněna textace.

Přijatá verze je dostupná zde.

Více informací z oblasti ESG můžete najít na našem blogu.

Jiří Vidiečan
vidiecan@clarksonhyde.cz
 

Hledáme posily do týmu
Asistent daňového poradce (Tax Consultant) Více
Clarkson Hyde