29. 07. 2024

EU Taxonomie: Co to je a jak postupovat?


Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

rádi bychom Vás v dnešním příspěvku informovali o tzv. klasifikačním systému EU Taxonomie (dále jen „EUT“), který představuje další prvek k efektivnímu přesměrování kapitálových investic napříč EU a naplnění cílů tzv. Zelené dohody.

EUT vychází z Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2020/852 ze dne 18. června 2020 o zřízení rámce pro usnadnění udržitelných investic a o změně nařízení (EU) 2019/2088. Systém byl vyvinut s cílem definovat co lze považovat za environmentálně udržitelné hospodářské aktivity. Jako součást širší iniciativy EU na podporu udržitelného financování a investic poskytuje EUT kritéria a standardy pro různé ekonomické sektory. Rámec má za cíl usnadnit přechod k zelenější ekonomice a podpořit transparentnost a důvěru investorů.

Harmonogram EU Taxonomie
Implementace EUT s sebou nese další reportovací požadavky na příslušné společnosti. Článek 8 EUT udává návaznost na CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) a povinnost vykazovat v rámci EUT tak vzniká společnostem spolu s povinností vykázat NFRD, od roku 2024 již CSRD. Informace se vykazují ve zprávě o udržitelnosti v rámci výroční zprávy, ale řídí se vlastními pravidly pro reporting dle EUT. Níže naleznete harmonogram EU Taxonomie.

Charakteristika cílů a činností EUT
EUT obecně posuzuje činnosti, obrat, náklady a investice společnosti na způsobilé pro EUT a v souladu s EUT ve vztahu k dosavadním 6 environmentálním cílům. Tyto cíle mají zajistit, že ekonomické aktivity způsobilé pro EUT přispívají k environmentálním a klimatickým cílům EU:

  1. Zmírňování změny klimatu;
  2. Přizpůsobování se změně klimatu;
  3. Udržitelné využívání a ochrana vodních a mořských zdrojů;
  4. Přechod na oběhové hospodářství;
  5. Prevence a omezování znečištění;
  6. Ochrana a obnova biologické rozmanitosti a ekosystémů.

EU má v plánu tyto cíle v oblasti životního prostředí rozšířit také o sociální cíle. Zatím by měly být 3, a to nepovinné: důstojné zaměstnávání, odpovídající životní úroveň, inkluzivní společenství.

Hospodářská činnost je dle EUT způsobilá, pokud může přispívat k některému z environmentálních cílů (je zahrnuta v EUT). Činnost v souladu s EUT významně přispívá danému cíli (splňuje technická screeningová kritéria významného přínosu, splňuje DNSH kritéria – tzn. nezpůsobovat významnou újmu žádnému z dalších 5 cílů – a minimální záruky). Pro usnadnění identifikace způsobilosti činností vypracovala Evropská Komise také tzv. EU Taxonomy Compass, který je zatím pouze v anglickém jazyce. Jako další berličku nabízí Q&A Platformu pro udržitelné financování, kde lze dohledat doposud zodpovězené otázky anebo se v rámci formuláře přímo zeptat.

Postup EUT a klíčové principy
Základem postupu v rámci EUT je rozčlenění všech – vedlejších i přímých –  hospodářských činností dle tzv. NACE kódů (v Nařízení Evropského Parlamentu a Rady (ES) č. 1893/2006 ze dne 20. prosince 2006). Následné posouzení způsobilosti/souladu činností a posouzení spřízněných technických screeningových kritérií definovaných v Nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2021/2139 ze dne 4. června 2021. Klíčové principy udržitelnosti aktivit, služeb a produktů jsou:

  • podstatně přispět alespoň k jednomu ze 6 cílů;
  • princip DNSH – „Do no significant harm“ pro zbylé cíle EUT;
  • být v souladu s minimálními zárukami (např. Směrnice OECD pro nadnárodní podniky, Řídící principy OSN pro byznys a lidská práva);

V návazností na výsledky popsaných postupů by společnost měla určit a monitorovat tzv.  ukazatele výkonnosti a případně upravit strategie a politiky podniku.

Vykazování EUT a povinné ukazatelé výkonnosti (KPIs)
V rámci EU Taxonomie existují specifické povinné ukazatele výkonnosti, které musí společnosti zveřejňovat ve svých výročních zprávách. Ukazatelé jsou navrženy tak, aby poskytovaly obraz o tom, jak společnosti přispívají environmentálním cílům.

Nefinanční podniky vykazují: podíl obratu pocházejícího z výrobků nebo služeb souvisejících s udržitelnými činnostmi dle taxonomie, podíl kapitálových (CapEx) a provozních (OpEx) výdajů týkajících se aktiv nebo procesů souvisejících s udržitelnými činnostmi dle EUT.

Finanční podniky vykazují: to samé jako nefinanční podniky a počínaje rokem 2024 (za finanční rok 2023) musí nově banky a investoři reportovat konkrétní indikátory podílu půjček a investic, které poskytly na „zelené projekty“ podle kritérií taxonomie udržitelných aktivit. Jedná se zejména o indikátor GAR (green asset ratio), který vyjadřuje podíl expozic v souladu s taxonomií (tzv. taxonomy-aligned).

Kontext EUT a Evropská zelená dohoda
V roce 2020 Evropský parlament schválil Evropskou zelenou dohodu (dále jen „Dohoda“) s ambiciózními cíli zajistit a přeměnit hospodářství EU v moderní, konkurenceschopnou ekonomiku, která účinně využívá zdroje. Dohoda zároveň cílí na:

  • klimatickou neutralitu (snížení emisí skleníkových plynů na nulu do konce roku 2050);
  • udržitelné hospodářství (minimalizace odpadu a maximalizace opětovného využívání zdrojů);
  • spravedlivá transformace (zajištění spravedlivé transformace pro všechny regiony a občany)

K dosažení tohoto cíle je nezbytné rychlé navýšení přítoku kapitálu směrem k udržitelným investicím. Výše investicí potřebných pro zmírnění změny klimatu a přizpůsobení se je dobře známa. OECD odhaduje, že v tomto desetiletí bude potřeba celosvětově dodatečných investic ve výši 630 miliard USD ročně, aby byla 66% šance omezit nárůst teploty na zemském povrchu pod 2 stupně. Právě k tomu má sloužit 2. nejvýznamnější rámec udržitelnosti podnikání v EU – EU Taxonomie.

Dlouhodobé přínosy EUT jsou stále otázkou. Problémem zůstává především obtížnost provedení a přípravy společností na EUT v krátkém časovém rozmezí, a to současně s dalšími požadavky směrnice CSRD. Německá studie „Companies & ESG“ zpracovaná Deutsches Aktieninstitut e.V uvádí, že v rámci studie z roku 2022 bylo 41 % respondentů kritických k poměru nákladů a přínosů spojených s tzv. zeleným obratem, operačními výdaji (OpEx) a kapitálovými výdaji (CapEx). Nyní je to tři čtvrtiny respondentů a reálné výsledky přesměrování investic na „zelené“ ukáže jen čas.

V případě většího zájmu o téma či připomínek, se na nás neváhejte obrátit!

Jiří Vidiečan
vidiecan@clarksonhyde.cz

Hledáme posily do týmu
Asistent daňového poradce (Tax Consultant) Více
Clarkson Hyde