Finanční správa České republiky vydala shrnující informace k daňovým opatřením pro subjekty zasažené nedávnými povodněmi. Shrnutí obsahuje informace o možnosti posečkání úhrady daní, žádostech o prominutí sankcí, osvobození nemovitostí od daně z nemovitých věcí, a např. i výjimkách pro dary týkající se DPH a daně z příjmů. Více informací naleznete v našem novém příspěvku.
V rozsudku se Nejvyšší správní soud („NSS“) opětovně zabýval (ne)stavebním pozemkem pro účely DPH. NSS mimo jiné konstatoval, že pro kategorizaci pozemku jako stavebního pro účely zákona o DPH je zásadní úmysl smluvních stran. Nejedná se však o úmysl subjektivní, ale o obecné indicie vedoucí k závěru, že předmětem dodání je dodání pozemku určeného k zastavění. NSS zároveň potvrdil, že potřebným správním úkonem k zařazení do stavebního pozemku je i samotný územní plán.
Nejvyšší správní soud v nedávné době rozhodoval ve věci rozlišení mezi náklady na propagaci (daňově uznatelný náklad) a náklady na reprezentaci (daňově neuznatelný náklad).
V rozsudku 3 Afs 177/2022-49 ze dne 19.7.2024 Nejvyšší správní soud připomněl, že při výměně akcií s navýšenou jmenovitou hodnotou dochází k přerušení časového testu pro osvobození příjmů z prodeje cenných papírů. Přečtěte si, jak technické procesy, jako je okolkování akcií, ovlivňují časový test pro osvobození od daně.
V nedávném rozsudku se Nejvyšší správní soud zabýval pojmem „bydliště“ pro účely osvobození prodeje nemovitosti od daně z příjmů fyzických osob. Podle soudu musí být nemovitost skutečným centrem osobních a rodinných zájmů poplatníka. Podrobnosti a shrnutí rozsudku naleznete v našem příspěvku.
100 let CHG
Hledáme posily do týmu
Auditor / Asistent auditora - před dokončením zkoušek Více
Clarkson Hyde